Jesteś tutaj: Home Aktualności 39. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ

waves!

39. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ
Niedziela, 07 Październik 2018 13:24

Szanowni Państwo.
Już niebawem rozpoczną się 39. Pomorskie Spotkania z Diaporamą - termin 15-18.11.2018r.
Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu zamkniętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. W 2018 roku odbędzie się 39. odsłona imprezy. Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyniąc z tej instytucji i Szczecina stolicę polskiej diaporamy. Zarazem jest to jedyny w Polsce i jeden z zaledwie sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie odbywający się pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu RP. Spotkania umożliwiają twórcom konfrontację dzieł z różnych zakątków świata. Rokrocznie w konkursie bierze udział ok. 30 twórców z 4 kontynentów. Spotkania, poza zasadniczą częścią konkursową, wzbogacone będą projekcjami diaporam analogowych kontrastującymi z nowoczesnymi formami dzieł, plenerami, wystawami fotograficznymi, pokazami galowymi. Wybitni artyści poprowadzą spotkania i dyskusje panelowe poświęcone sztuce diaporamy z udziałem publiczności. W tym roku program wzbogacony zostanie o pokaz prac uczestników „Polsko-niemieckich warsztatów Film@ dia", które odbywały się w lipcu br. w Boninie. Organizatorem warsztatów był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie a partnerem Latücht Film&Medien e.V.
W tym roku w regulaminie konkursu dokonano zmiany i wprowadzono dwie kategorie:
- do pierwszej można zgłaszać prace zawierające elementy ruchu (casty),
- do drugiej można zgłaszać diaporamy o charakterze klasycznym (stały obraz).
Mamy nadzieję, że zmiana ta umożliwi wzięcie udziału osobom, dla których przenikanie pojedynczych obrazów stanowi narzędzie ekspresji twórczej. Mamy nadzieję, że wprowadzona zmiana spowoduje zakończenie trudnej rozmowy, czym jest a czym nie jest diaporama i gdzie znajduje się granica pomiędzy castą a diaporamą.
Podobnie jak w ubiegłych latach laureaci konkursu otrzymają medale FIAP, medale Fotolubu RP oraz medale Zamku Książąt Pomorskich. Przyznawane także będą nagrody finansowe i specjalne wyróżnienia.
Zachęcamy do uczestnictwa – termin nadsyłania prac upływa 16.10.2018.
Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie:

http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=6949