Jesteś tutaj: Home Archiwum

waves!

PROTOKÓŁ JURY II SZCZECIŃSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO ”POKAŻ ŚWIATU SKOLWIN - KONTRASTY”
Środa, 03 Marzec 2010 06:17

Po zapoznaniu się z nadesłanymi na II Szczeciński Konkurs Fotograficzny „Pokaż światu Skolwin - kontrasty” zestawami prac konkursowych, Jury w składzie: Leszek Kurpiewski – przewodniczący artysta fotografik, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej; dr hab. Waldemar Wojciechowski – artysta grafik; Marek Maj – przedstawiciel organizatora stwierdza, że na konkurs wpłynęło 60 zdjęć autorstwa 14 osób.

Zobacz cały protokół

 

 

Komentarz:

Tegoroczna edycja konkursu „Pokaż światu Skolwin” została opatrzona przez organizatorów interesującym wskazaniem, jakim był podtemat „kontrasty”

Wiemy, że fotografia powstaje już w procesie wyboru: tematu, miejsca, czasu, akcji, kadru. Wiele w tym procesie może zależeć od autora, nie zawsze jednak wszystko – i tak było tym razem. Regulamin jednoznacznie określił miejsce i obszar interpretacji tematyki, ograniczył w pewnym zakresie czas, pozostawiając otwartymi wybór kadru i jego zawartości oraz koncepcję artystyczną, jak i technikę opracowania fotogramu. Powyższe sprawiło, że prace stały się w większym stopniu konfrontacją obrazującą różne punkty widzenia autorów na ten sam temat.

Z nadesłanych na konkurs zdjęć wynika, że zdecydowanie dominuje fotografia cyfrowa wsparta możliwościami programów komputerowych do obróbki obrazu, które wykorzystane były przez autorów w sposób stosunkowo oszczędny. Na wystawie pokonkursowej znajdują się zdjęcia przede wszystkim interesujące - dokumentalne, reporterskie, publicystyczne i dowcipne. Zwraca uwagę brak ludzi, obrazków z ulicy pokazujących „życie na gorąco”. Jednak i te, które są, zmuszają do refleksji i zadumy. W otrzymanym do oceny materiale zdjęciowym dominują pustka i smutek postindustrialnego krajobrazu, przypominającego lata świetności, tej przyfabrycznej dzielnicy Szczecina.

Tegoroczna ekspozycja staje się głosem w dyskusji na filozoficzne pytanie: skąd przychodzimy, dokąd idziemy i kim jesteśmy? Głosem ważnym i potrzebnym. – Odpowiedź, a jak będzie w przyszłości?, jest trudna.

Można mieć nadzieję, że dzięki organizatorom próbującym, poprzez konkurs, zwrócić uwagę na pięknie usytuowany nadodrzański obszar miasta oraz sfotografowanym (niestety nielicznie) przejawom „nowego” - dzielnica zmieni się i wypełni życiem.

Słowem konkurs udany i potrzebny, zdjęcia na dobrym poziomie, należy go kontynuować i mieć nadzieję, że spotkanie ze Skolwinem za rok będzie poprzez kontrast z obrazem dzisiejszym – obrazem równie interesującym i już radosnym. Gratulacje!.